Artroskopia stawu kolanowego

Artroskopia kolana we Wrocławiu

Zabieg artroskopii stawu kolanowego wykonywany jest z powodu różnych dolegliwości. Jest zabiegiem diagnostyczno-leczniczym. Wskazania do wykonania artroskopii kolana we Wrocławiu obejmują:

Opis zabiegu artroskopii stawu kolanowego – pobyt w szpitalu

Artroskopia wykonywana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Zniesione jest czucie bólu od pasa w dół. Chirurg ortopeda wykonuje punkowe cięcia skóry, przez które do wnętrza stawu wkładane jest wąskie narzędzie zakończone kamerą. Na tym etapie zabiegu operator odnajduje przyczynę dolegliwości. Następnie z drugiego punkowego cięcia do stawu wkładane mogą być narzędzia niezbędne do naprawy uszkodzenia. W końcowym etapie zabiegu artroskopii kolana chirurg wypłukuje wnętrze stawu z krwi i w stawie pozostawia się dren. Rehabilitację pacjent rozpoczyna już następnego dnia po zabiegu operacyjnym. W wyjątkowych sytuacjach konieczne może być unieruchomienie kończyny w ortezie. O szczegółach postępowania w okresie pooperacyjnym pacjent dowie się po zabiegu. Rehabilitację rozpoczyna już następnego dnia po zabiegu operacyjnym. Rehabilitacja obejmuje ćwiczenia indywidualne z rehabilitantem oraz jego pomoc przy pierwszej pionizacji, uczy poruszać się z pomocą kul łokciowym, jak również udziela instrukcji w zakresie ćwiczeń wykonywanych samodzielnie. Dodatkowym wsparciem w procesie rehabilitacji jest użycie szyn CPM do ciągłego ruchu biernego. Artroskopia jest przeprowadzana we Wrocławiu przez doświadczonych specjalistów.


Czas trwania zabiegu artroskopii
1 godzina


Pobyt w klinice
2 dni


Znieczulenie
podpajęczynówkowe


Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza
2 miesiące

Zalecenia przed operacją (karta przygotowania pacjenta)

Artroskopia stawu kolanowego jest wykonywana z reguły u pacjentów młodych i w średnim wieku. Jest zaliczana do mniejszych zabiegów ortopedycznych. W celu przygotowania się do zabiegu należy wykonać badania laboratoryjne oraz oznaczyć grupę krwi. Wszystkie badania możemy wykonać bezpośrednio przed zabiegiem, jednak ich wcześniejsze wykonanie zwiększa prawdopodobieństwo wykonania zabiegu.

Wymagana badania do zabiegu:

  • grupa krwi,
  • morfologia,
  • oznaczenie poziomu K i Na,
  • badanie układu krzepnięcia APTT, PT, INR.

Zalecenia pooperacyjne

Po zabiegu artroskopii stawu kolanowego, prosimy o stosowanie się do zaleceń:

  • zmiana opatrunków co 2 dni oraz usunięcie szwów skórnych w 10-tej dobie od zabiegu,
  • ćwiczenia usprawniające wg schematu przedstawionego przez rehabilitanta w szpitalu,
  • odciążanie operowanej kończyny przez okres wskazany na karcie informacyjnej,
  • stosowanie leków przeciwbólowych,
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych.