Leczenie stulejki

Stulejka to schorzenie polegające na upośledzeniu możliwości odprowadzania napletka do rowka zażołędnego – może być wrodzone lub nabyte. Utrudnione jest wówczas dbanie higienę, mogą zatem pojawiać się stany zapalne. Mężczyźni zmagający się ze stulejką odczuwają ból podczas stosunku. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości.

Czym jest stulejka?

Można wyróżnić dwa rodzaje stulejki:

Stulejkę diagnozuje się u chłopców oraz mężczyzn. U niemowlaków i chłopców do lat trzech stanowi naturalne zjawisko fizjologiczne, które ma tendencję do samoistnego ustępowania wraz z wiekiem – ten rodzaj stulejki, zwany stulejką wrodzoną, powinien być odprowadzalny do ukończenia 17 roku życia. Schorzenie to diagnozowane jest jednak także u dorosłych mężczyzn, u których ma postać nabytą.

Przyczyny stulejki

Stulejka może mieć postać wrodzoną, występującą samoistnie, oraz nabytą, ściśle powiązaną ze stanami leżącymi u podłoża jej powstania. Stulejka nabyta może być spowodowana między innymi:

Diagnostyka stulejki

Diagnostyką stulejki we Wrocławiu zajmuje się specjalistyczna poradnia urologiczna działająca w prywatnej klinice Na Grobli. Do rozpoznania schorzenia wykorzystywane jest badanie fizykalne, polegające na próbie delikatnego odprowadzenia napletka. Powodem do niepokoju powinny być obrzęk oraz zarumienienie fałdu skórnego, które mogą wskazywać na stan zapalny, oraz występowanie bielejącego stożkowatego pierścienia poniżej wierzchołka napletka. W diagnostyce schorzenia istotne jest określenie przyczyny jego wystąpienia. W sytuacji, gdy stulejce towarzyszą infekcje dróg moczowych oraz stan zapalny skóry, wskazane jest wykonanie dodatkowych badań.

Dlaczego warto wdrożyć leczenie zachowawcze?

Leczenie zachowawcze stulejki sprowadza się do dokładnego dbania o higienę, polegającego na samodzielnym, bardzo delikatnym odprowadzaniu napletka i przemywaniu go letnią wodą z użyciem delikatnego mydła. W zabiegach higienicznych nie powinno się stosować środków o silnym działaniu, gdyż mogą one zaburzać naturalną florę bakteryjną i powodować stan zapalny.

leczenie stulejki we Wrocławiu

Inną metodą leczenia zachowawczego stulejki jest miejscowe stosowanie glikokotykosterydów, między innymi maści z hydrokortyzonem o stężeniu 0.1%, która przyspiesza fizjologiczne odklejenie się napletka. Lek ten należy aplikować dwa razy dziennie przez okres od trzech do czterech tygodni. Leczenie zachowawcze jest skuteczne w ponad 90% przypadków stulejki, pozwalając uniknąć nieprzyjemnych powikłań. Nie znajduje jednak zastosowania w patologicznej odmianie tego schorzenia.

Zabiegowe leczenie stulejki we Wrocławiu

W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Wśród wskazań do zastosowania leczenia operacyjnego w wypadku stulejki patologicznej są przede wszystkim nawracające zakażenia układu moczowego oraz zapalenie napletka i żołędzi występujące u dzieci cierpiących z powodu nieprawidłowości w pracy układu moczowego.

Najczęściej stosowaną metodą zabiegowego leczenia stulejki jest obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka. Innym rozwiązaniem może być także plastyka napletka, polegająca na nacięciu grzbietowej części napletka lub usunięciu jego części, połączona z podcięciem wędzidełka prącia. W razie konieczności może zostać dodatkowo przeprowadzona plastyka kanału napletka. Zabiegi stulejki przeprowadzane są we Wrocławiu przez doświadczonych specjalistów.

Czego pozwala uniknąć właściwe leczenie stulejki?

Leczenie stulejki we Wrocławiu, pod okiem lekarzy z prywatnej kliniki Na Grobli, pozwala uniknąć załupka, czyli powikłania stulejki, występującego przede wszystkim u mężczyzn w wieku nastoletnim i dorosłym. Załupek polega na niemożności cofnięcia odprowadzonego napletka i może prowadzić do zadzierzgnięcia prącia oraz martwicy. Schorzenie powoduje silny ból, a także takie objawy, jak niedokrwienie żołędzi, dysurię oraz hematurię. Wdrożenie właściwego leczenia stulejki pozwala również zapobiegać powstaniu problemów z potencją oraz rozwojowi różnego rodzaju stanów zapalnych wywoływanych przez bakterie namnożone na zebranych przez napletek resztkach moczu, spermy oraz łoju. Dzięki odpowiedniej terapii możliwe jest ponadto uniknięcie spowodowanego schorzeniem uszkodzenia nerek, które w ciężkich przypadkach prowadzi do całkowitej niewydolności tego narządu.

Sprawdź cenę zabiegu