Obniżenie narządów płciowych jest spowodowane rozciągnięciem mięśni podtrzymujących pochwę, odbytnicę i pęcherz moczowy, co najczęściej zdarza się po przebytych porodach. Wypadanie macicy, czyli jej przemieszczenie się do pochwy jest spowodowane osłabieniem mięśni miednicy. Jeżeli schorzenie jest bardzo zaawansowane, może nawet dojść do wysunięcia się macicy na zewnątrz. W skrajnych przypadkach dochodzi do tzw. wynicowania pochwy, czyli jakby wywinięcia się jej na lewą stronę. Do genetycznych przyczyn obniżenia narządów płciowych zalicza się wrodzone zaburzenia metabolizmu kolagenu. Zmiany te mogą być efektem długich i trudnych porodów lub porodów noworodków o dużej masie urodzeniowej, a także ciężkiej pracy fizycznej. Przeprowadzenie operacji plastycznej w takich sytuacjach jest często jedynym możliwym leczeniem. Objawy, które mogą wskazywać na obniżenie narządu rodnego są ciągły ucisk, ból w dole brzucha i okolicy krzyża, częste stany zapalne i nawracające infekcje dróg moczowych. Czasami pacjentka sama stwierdza obecność w przedsionku pochwy kulistej zmiany, którą jest obniżająca się przednia ściana pochwy.
opis pobytu w szpitalu i krótki ogólny opis zabiegu
Czas trwania zabiegu
1-2 godziny
Pobyt w klinice
2-3 dni
Znieczulenie
rdzeniowe lub ogólne
Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza
4 tygodnie
Od 2 do 5 dni przed zabiegiem należy wykonać poniższe badania laboratoryjne:
7 dni przed zabiegiem nie wolno stosować preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna) lub innych leków przeciwkrzepliwych (np. Acenokumarol)
Przed zabiegiem należy zgolić owłosienie okolicy łonowej.
Ostatni posiłek można spożyć w południe dnia poprzedzającego zabieg.
Płyny pić można do 6 godzin przed zabiegiem.
Proszę przynieść ze sobą wszystkie badania, które były wykonane przed zabiegiem ( aktualną cytologię, badania histopatologiiczne, badania USG).