Poradnia chirurgii ogólnej i naczyniowej

W trosce o jakość i komfort życia naszych pacjentów, w ramach poradni chirurgii ogólnej i naczyniowej zajmujemy się m.in. diagnostyką i leczeniem chorób naczyń krwionośnych. Gabinety lekarskie wyposażone są w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, a nasi lekarze to doświadczeni praktycy, którzy dysponują profesjonalną wiedzą z zakresu swoich specjalności.

Czym zajmuje się chirurg ogólny?

Chirurg ogólny zajmuje się leczeniem operacyjnym uszkodzonych tkanek miękkich i twardych. Opiekuje się pacjentem przed operacją, wykonuje zabieg chirurgiczny, a następnie kontroluje powrót do zdrowia pacjenta na bloku pooperacyjnym. Chirurdzy ogólni z Wrocławia przeprowadzają zróżnicowane zabiegi. Do najczęściej wykonywanych należą:

Chirurg ogólny przeprowadza także różnorodne drobne zabiegi w znieczuleniu miejscowym, takie jak szycie ran czy też nacinanie ropni. Do zadań tego specjalisty należy ponadto udzielanie pomocy w nagłych wypadkach i przy urazach, takich jak złamania i zwichnięcia kończyn. Współpracuje on z chirurgiem urazowym. Usuwa także zmiany skórne, przeprowadza endoskopie i trudni się zabiegowym leczeniem nowotworów. Lekarz tej specjalizacji może również przeprowadzać zabiegi z zakresu innych obszarów medycyny – ortopedii, gastrologii bądź kardiochirurgii – jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy, zwany również angiochirurgiem, specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób związanych z zaburzeniami funkcjonowania naczyń krwionośnych i limfatycznych. Zajmuje się przede wszystkim pacjentami cierpiącymi z powodu takich schorzeń jak:

Chirurgia naczyniowa pozwala postawić właściwą diagnozę schorzenia, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie, dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Może to być leczenie farmakologiczne, zabieg skleroterapii lub zastosowanie metody wewnątrznaczyniowej, takiej jak wszczepienie stentu bądź atrektomia. Przeprowadzane są również operacje polegające na pomostowaniu, a w określonych sytuacjach amputacji kończyny.

Problemy zdrowotne rozwiązywane w poradni chirurgii ogólnej i naczyniowej we Wrocławiu

Chirurg ogólny rozwiązuje takie problemy zdrowotne, jak złamania, różnego rodzaju rany, zmiany skórne, odciski, wrastające paznokcie, a także przepuklina i inne dolegliwości wymagające wykonania operacji na powłokach brzusznych. Do chirurga naczyniowego we Wrocławiu pacjenci powinni z kolei zgłosić się z takimi problemami, jak żylaki, pajączki na nogach, skurcze, drętwienie, mrowienie, puchnięcie i uczucie ciężkości kończyn oraz silne przebarwienia skóry, a także ból zlokalizowany za mostkiem, uporczywy kaszel i duszności.

Jaki powinien być dobry chirurg?

Dobry chirurg powinien przede wszystkim posiadać szeroką wiedzę z zakresu medycyny. Powinien ponadto charakteryzować się szczególnym opanowaniem oraz posiadać cechy umożliwiające mu niezwłoczne podejmowanie trudnych decyzji w obliczu wydarzeń mających miejsce na sali operacyjnej. Dobry chirurg, będący specjalistą w swojej dziedzinie, musi również posiadać zdolności manualne, pozwalające mu na przeprowadzanie zabiegów wymagających szczególnej precyzji. W prywatnej klinice we Wrocławiu wykwalifikowani chirurdzy naczyniowi i ogólni przyjmują zarówno w trybie prywatnym, jak i na NFZ, co umożliwia łatwy dostęp do wysokiej jakości specjalistów każdemu pacjentowi.

Lek. Mirosław Szewczak – życiorys chirurga przyjmującego prywatnie we Wrocławiu

Swoje doświadczenie w zakresie medycyny buduję nieprzerwanie od 45 lat, kontynuując dzieło i pasję ojca (Dr n. med. Eugeniusza Szewczaka).

Ścieżkę rozwoju i pracy jako lekarz rozpocząłem wraz ze studiami na Wydziale Lekarskim podjętymi na Akademii Medycznej we Wrocławiu, której absolwentem zostałem w 1975 roku.

Lata 1975-2006 to czas, w którym zawodowo związałem się z Oddziałem Chirurgii Ogólnej we wrocławskim Szpitalu im. T. Marciniaka. To także okres współpracy z Oddziałem Ginekologii Szpitala im. Falkiewicza we Wrocławiu, którego ordynatorem (jak i dyrektorem placówki) był wówczas dr Tomasz Bielanów.

Niezbędne dla swojego dalszego lekarskiego rozwoju specjalizacje w zakresie chirurgii ogólnej zdobyłem w latach 1978 (specjalizacja I stopnia) oraz 1985 (II stopnia).

Moje wyzwania zawodowe nie ograniczały się jedynie do macierzystego oddziału szpitalnego (na którym w latach 1996-2000 pełniłem funkcję Zastępcy Ordynatora). Swoją lekarską opieką obejmowałem zarówno menedżerów Volvo Poland Wrocław (1996-2001), jak i pacjentów indywidualnych, prowadząc od 1994 do 2005 roku prywatną praktykę lekarską.

Dobra znajomość języków obcych pozwoliła mi na rozwijanie swoich horyzontów jako lekarz po obu stronach Bałtyku (Polska/Szwecja) – począwszy od wieloletniej pracy na stanowisku Överläkare w Klinice Chirurgii Kalmar-Oskarshamn (od kwietnia 2006 do lutego 2020, tj. do czasu rozwoju pandemii COVID-19), na otaczaniu opieką pacjentów Akutu (SORu) w szwedzkim Oskarshamn kończąc.

W przeciągu całego swojego zawodowego stażu wykonywałem najrozmaitsze procedury oraz operacje – zarówno ratujące w stanach zagrożenia, jak i poprawiające komfort życia pacjentów.

Obecnie w mojej praktyce wśród przeprowadzanych przeze mnie zabiegów dominują:

Płynnie posługuję się językiem polskim oraz szwedzkim, a także niemieckim i rosyjskim. Język angielski znam i wykorzystuję na poziomie komunikatywnym.

Swojej pracy nie mógłbym wykonywać bez zaangażowania i pasji, które towarzyszą mi również w życiu pozazawodowym. Prywatnie jestem zagorzałym fanem motoryzacji (z naciskiem na Formułę 1) z barwną rajdową przeszłością. Z dużym zainteresowaniem śledzę również rozwój nowych technologii – od elektrogadżetów po projekt komercyjnych lotów w kosmos.

Tworzę amatorskie filmy (przy pomocy kamery, jak i drona) uwieczniając głównie ważne dla mnie i moich bliskich wydarzenia oraz niezmiennie fascynujące mnie podróże.

HARMONOGRAM PRACY CHIRURGA:

LekarzPoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekUrlop
lek. Mirosław Szewczak9.00 - 14.00
LekarzPoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekUrlop
lek. Mirosław Szewczak9.00 - 14.00

KADRA LEKARSKA – CHIRURDZY OGÓLNI I NACZYNIOWI:

lek.

Mirosław Szewczak