Poradnia diabetologiczna we Wrocławiu

Diabetolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem cukrzycy, czyli jednej z najczęściej występujących, nieuleczalnych chorób cywilizacyjnych, która wymaga stałego monitorowania i odpowiedniego leczenia.

Do zadań diabetologa należy rozpoznanie typu cukrzycy, zlecenie przeprowadzenia dodatkowych badań oraz, w razie konieczności, zakwalifikowanie chorej osoby do zabiegu chirurgicznego. Poza cukrzycą, lekarz diabetolog zajmuje się również profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem innych chorób metabolicznych związanych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. W przypadku wystąpienia powikłań może on również skierować chorego do innych specjalistów, np. endokrynologa.

Schorzenia leczone przez diabetologa

Chorobami i schorzeniami leczonymi przez diabetologa we Wrocławiu są:

– cukrzyca

– defekty w działaniu insuliny uwarunkowane genetycznie,

– endokrynopatie, takie jak zespół Cushinga, nadczynność tarczycy oraz akromegalia,

– choroby metaboliczne, takie jak fenyloketonuria i mukowiscydoza,

– choroby genetyczne, w których przebiegu może występować także cukrzyca, przede wszystkim

– stan niedocukrzenia – hipoglikemia,

– wysokie stężenie cukru we krwi – hiperglikemia,

– insulinoodporność.

Kiedy należy podjąć współpracę z diabetologiem?

Do poradni diabetologicznej we Wrocławiu należy zgłosić się w sytuacji, gdy wyniki morfologii krwi wskazują na nieprawidłowy poziom cukru. Wizyty u diabetologa są wskazane również dla kobiet w ciąży, które powinny regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi. Jest to spowodowane faktem, iż zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety w tym okresie zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. Konsultacja z dobrym diabetologiem z Wrocławia jest konieczna w wypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, gdyż nieleczona cukrzyca ciążowa zagraża życiu zarówno ciężarnej kobiety, jak i dziecka.

Przebieg leczenia pod okiem diabetologa we Wrocławiu

Wizyta u diabetologa we Wrocławiu – zarówno prywatnie, jak i na NFZ – zaczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu medycznego z pacjentem, który pozwala lekarzowi specjaliście poznać tryb życia, dietę oraz nawyki chorego. Dzięki zgromadzonym informacjom dobry diabetolog może zastosować odpowiednie leczenie polegające na farmakoterapii lub insulinoterapii.

Farmakoterapia stosowana jest w celu osiągnięcia pożądanego poziomu glukozy we krwi chorego. Stanowi sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań cukrzycy i innych chorób metabolicznych.

Insulinoterapia stosowana jest w sytuacji, gdy w organizmie pacjenta stwierdzony zostaje zbyt niski poziom insuliny, co ma miejsce w wypadku osób chorych na cukrzycę typu 1, bądź w momencie, gdy insulina nie działa prawidłowo pomimo stosowania odpowiednich leków, co można zaobserwować przy cukrzycy typu 2. Insulinoterapia polega na podawaniu insuliny z zewnątrz i w zależności od rodzaju schorzenia może przyjmować formę intensywną, intensywną funkcjonalną, czynnościową, prostą i konwencjonalną.

Niezwykle istotne w terapii cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych są prawidłowe odżywianie i podejmowanie aktywności fizycznej, a także zerwanie z nałogami, przede wszystkim zaprzestanie spożywania alkoholu oraz wyrobów tytoniowych.

Konsultacja w poradni diabetologicznej we Wrocławiu obejmuje wywiad, badanie przedmiotowe i analizę wyników badań. Jeśli zachodzi taka potrzeba pacjent kierowany jest na wszystkie konieczne badania laboratoryjne (pobranie krwi do badań możliwe na miejscu w przychodni wg cennika laboratoriów Diagnostyka).

Podczas prywatnej wizyty u diabetologa otrzymasz instruktaż obsługi glukometru, a jeśli jesteś pacjentem wymagającym leczenia insuliną, również instruktaż z podawania insuliny penem.

Porada w poradni diabetologicznej we Wrocławiu obejmuje także szkolenie dietetyczne – oprócz zamówienia diety pacjent otrzymuje szereg ulotek i instrukcji dietetycznych na piśmie. Zapraszamy na konsultację z diabetologiem.

HARMONOGRAM PRACY PORADNI DIABETOLOGICZNEJ WE WROCŁAWIU:

LekarzPoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekUrlop
dr n. med. Beata Wrona-Bąk18.00 - 19.00
LekarzPoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekUrlop
dr n. med. Beata Wrona-Bąk18.00 - 19.00

KADRA LEKARSKA – DIABETOLODZY:

dr n. med.

Beata Wrona-Bąk