Poradnia genetyczna we Wrocławiu

Poradnia genetyczna to możliwość dowiedzenia się, do jakich chorób mamy tendencję, a także dowiedzenia się, dlaczego pojawiła się u nas dana choroba oraz sprawdzenia, czy nasze dzieci są lub będą obarczone wrodzonymi wadami bądź chorobami. Badania genetyczne pozwalają na sprawdzenie ryzyka pojawienia się dziecka obciążonego chorobą, ukazują możliwość pojawienia się choroby u potomstwa innych członków rodziny.

Lekarz, który posiada specjalizację z genetyki klinicznej bierze zatem udział nie tylko w diagnozie pacjenta, ale także jego rodziny. Poradnia genetyczna we Wrocławiu oferuje badania genetyczne oraz specjalistyczne poradnictwo z zakresu genetyki klinicznej. Lekarze pracujący w poradni genetycznej Na Grobli we Wrocławiu to doświadczeni genetycy kliniczni, posiadający tytuły naukowe i zajmujący się poradnictwem genetycznym od lat – na co dzień pracują w ośrodku akademickim.

Jaką pomoc można uzyskać w poradni genetycznej?

Pacjenci udający się do poradni genetycznej we Wrocławiu mogą uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:

Poradnia prowadzi działalność w zakresie diagnostyki chorób genetycznie uwarunkowanych oraz poradnictwa w rodzinach, w których rozpoznano lub podejrzewa się występowanie chorób genetycznych, i rodzinach z niepowodzeniami rozrodu. Specjaliści do spraw genetyki zajmują się ponadto diagnostyką prenatalną niektórych chorób oraz wad rozwojowych o podłożu dziedzicznym.

Badania wykonywane w poradni genetycznej

W poradni genetycznej wykonywane są różnorodne badania, przede wszystkim:

Badania na nowotwory pozwalają ocenić ryzyko rozwoju określonego rodzaju nowotworu u danej osoby. Wykonywane są przede wszystkim w przypadku, gdy rodzina pacjenta posiada historię chorób nowotworowych. Wyniki badania pozwolą opracować odpowiednią profilaktykę lub wykryć nowotwór we wczesnym stadium.

Wykonanie testów na nietolerancje pokarmowe umożliwia stwierdzenie predyspozycji do genetycznych nietolerancji pokarmowych, przede wszystkim celiakii oraz nietolerancji laktozy i fruktozy. Badanie przeprowadzane jest w wypadku osób cierpiących z powodu potencjalnie niebezpiecznych, lecz mało specyficznych i trudnych do wyjaśnienia objawów, między innymi bóli brzucha, mięśni oraz stawów, zaburzeń funkcji jelit, braku apetytu, zmian skórnych, senności czy też przewlekłego zmęczenia.

Testy nutrigenetyczne pozwalają określić profil metaboliczny badanej osoby. Ich celem jest opracowanie diety zgodnej z DNA pacjenta, dzięki której możliwe będzie zminimalizowanie ryzyka wystąpienia w przyszłości groźnych chorób oraz osiągnięcie idealnej wagi.

Badania prenatalne pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Skierowane są do wszystkich kobiet ciężarnych.

Dzięki badaniom po poronieniu można określić płeć płodu, a także przyczynę utraty ciąży, co pomaga zapobiegać poronieniom w przyszłości. Badanie to pozwala ponadto określić ryzyko zachorowania na zakrzepicę oraz inne choroby sercowo-naczyniowe i powikłania położnicze.

Badania na niepłodność umożliwiają wskazanie genetycznych przyczyn niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Testy na ojcostwo pozwalają na wykluczenie ojcostwa na 100% lub jego potwierdzenie na ponad 99,9999%. Ich wykonanie zlecane jest często w celu rozstrzygnięcia spraw o alimenty.

Jak przygotować się do wizyty w poradni genetycznej?

Wizyta w poradni genetycznej nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badań genetycznych. Pacjent nie musi pozostawać na czczo i może przyjąć stosowane przez siebie leki. W zależności od rodzaju przeprowadzanego testu, do badania pobierana jest krew żylna lub wymaz z jamy ustnej.

HARMONOGRAM PRACY PRZYCHODNI NA GROBLI,
W KTÓREJ WYKONASZ
BADANIA GENETYCZNE:

LekarzPoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekUrlop
prof. dr hab. n. med. Maria Sąsiadek8.00 - 11.00
dr n. med. Ryszard Ślęzak16.00 - 19.00
LekarzPoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekUrlop
prof. dr hab. n. med. Maria Sąsiadek8.00 - 11.00
LekarzPoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekUrlop
dr n. med. Ryszard Ślęzak16.00 - 19.00

KADRA LEKARSKA PORADNI GENETYCZNEJ
NA GROBLI WE WROCŁAWIU:

prof. dr hab. med.

Maria Sąsiadek

dr n. med.

Ryszard Ślęzak