Badanie drożności jajowodów metodą HyFoSy

Czym jest HyFoSy?

HyFoSy (Hysterosalpingo-Foam-Sonography) to bezpieczne i nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala w trybie ambulatoryjnym ocenić drożność jajowodów i anatomię macicy przy użyciu ultradźwięków (USG) i specjalnej pianki.

HyFoSy 3D 2D

Dlaczego warto przeprowadzić badanie HyFoSy?

Badanie HyFoSy jest często wykorzystywane w diagnostyce niepłodności. Pozwala ocenić czy jajowody są drożne, czy nie ma żadnych nieprawidłowości anatomicznych w macicy oraz czy istnieje jakaś przeszkoda w drogach rodnych. Jest to ważne w przypadku pacjentek, które mają trudności z zajściem w ciążę.

Innymi wskazaniami do wykonania tego badania mogą być bolesne miesiączki, podejrzenie endometriozy, stan po przebytej ciąży pozamacicznej, stan po infekcjach oraz operacjach w miednicy mniejszej. Jest to niezwykle ważne badanie, bowiem problem niedrożności jajowodów dotyczy około 20-25% kobiet z niepłodnością.

Przygotowanie. Jak przebiega badanie HyFoSy?

1) Przygotowanie: Przed badaniem niezbędna jest konsultacja kwalifikacyjna, na której lekarz zbierze wywiad oraz przeprowadzi badanie ginekologiczne. Może zlecić wykonanie dodatkowych badań np. cytologii szyjki macicy, wymazu w kierunku Chlamydii trachomatis i zalecić odpowiednią profilaktykę przeciwinfekcyjną (pacjentka otrzyma receptę na dopochwowe globulki odkażające lub leki doustne). Na wizycie tej zostanie ustalony termin badania HyFoSy.

2) Umówienie wizyty: Umów się na badanie HyFoSy w naszej Klinice. Badanie powinno być przeprowadzane w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, po miesiączce.

3) Na 3-6 dni przed badaniem (po zakończeniu miesiączki) należy zacząć stosować globulki dopochwowe lub leki doustne wg recepty wystawionej podczas konsultacji.

4) Nie należy współżyć przed badaniem w cyklu, w którym planowane jest zabieg, (lub należy używać prezerwatywy).

5) W dniu badania: Dla zwiększenia bezpieczeństwa badania pacjentka nie powinna wykazywać cech infekcji – zarówno gorączki, przeziębienia, opryszczki, jak i objawów infekcji układu płciowego. Na około godzinę przed badaniem zalecane jest przyjęcie tabletek ibuprofenu (np. Ibum, Nurofen, 2x po 200mg) lub paracetamolu (np. Apap, Panadol, 2x po 500mg). Należy zgłosić się około 15 min przed wyznaczonym terminem badania. Nie jest wymagane przybycie na czczo, można pić bezpośrednio przed badaniem. Należy przynieść ze sobą aktualne wyniki (cytologia, biocenoza pochwy, wymaz w kierunku Chlamydia trachomatis z szyjki macicy) oraz ewentualnie wyników wcześniej przeprowadzonych badań macicy i jajowodów.

Bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy.

Po rozmowie wprowadzającej z lekarzem i podpisaniu formularza zgody na badanie, pacjentka przygotowuje się i jest zapraszana na fotel ginekologiczny. Po zastosowaniu płynu odkażającego skórę i pochwę, wprowadzany jest do pochwy jednorazowy wziernik ginekologiczny. Następnie do szyjki macicy zakładany jest cienki i elastyczny silikonowy cewnik. Po usunięciu wziernika wprowadzana jest do pochwy głowica ultrasonograficzna i przez cewnik delikatnie podawana jest specjalna jałowa pianka ExEm Foam, która wypełniając jamę macicy i jajowody, sprawia, że stają się one widoczne w badaniu ultrasonograficznym. Całe badanie standardowo trwa około 20 minut i jest przeprowadzane w warunkach jałowych (jałowy sprzęt jednorazowy, jałowe narzędzia, sterylne rękawiczki). Podczas badania każdy etap jest dokładnie omawiany i pacjentka jest na bieżąco informowana o podejmowanych kolejno działaniach.

Badanie wykonywane jest przez certyfikowanego lekarza.

6) Wynik i konsultacja: Po zakończeniu badania pacjentka otrzyma wynik oraz konsultację. Lekarz omówi wynik badania i przedstawi dalsze kroki diagnostyczne lub lecznicze, jeśli będzie to konieczne.

Czy badanie HyFoSy jest bezpieczne?

Tak, badanie HyFoSy jest uważane za bezpieczne. Jak każde badanie medyczne, może wiązać się z minimalnym ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych na zastosowane substancje. Przed przystąpieniem do badania lekarz omówi wszelkie szczegóły dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności procedury.

Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia infekcji miednicy mniejszej po badaniu, dlatego przed każdym badaniem bardzo ściśle przestrzegane są kryteria kwalifikacyjne. Żeby zminimalizować ryzyko infekcji sprawdzany jest wynik wymazu z pochwy (biocenoza pochwy) i z szyjki macicy (Chlamydia trachomatis), pacjentka stosuje globulki odkażające, a badanie przeprowadzane jest w warunkach jałowych. Część pacjentek podczas konsultacji poprzedzającej badanie zostanie zakwalifikowana do profilaktycznego przyjęcia antybiotyku przed i po badaniu.

Bezpośrednio po badaniu może wystąpić niewielkie plamienie, które zazwyczaj samoistnie ustępuje po 1-2 dniach oraz przejściowe niezbyt nasilone skurcze macicy, podobne do niewielkiego bólu miesiączkowego. Dlatego na około godzinę przed badaniem zalecane jest przyjęcie ibuprofenu (np. Ibum, Nurofen, 2x po 200mg) lub paracetamolu (np. Apap, Panadol, 2x po 500mg), co minimalizuje te doznania.

Zapraszamy do naszej Kliniki!

Jeśli masz pytania dotyczące badania drożności jajowodów HyFoSy lub chciałabyś umówić się na wizytę, zachęcamy do kontaktu z naszym ośrodkiem medycznym. Nasz zespół jest gotowy, aby pomóc Ci w procesie diagnostycznym oraz leczeniu.

robert woytoń

dr n. med. Robert Woytoń

Badania HyFoSy w naszej Klinice wykonuje dr n. med. Robert Woytoń, doświadczony specjalista położnik-ginekolog, który posiada wszelkie kwalifikacje do przeprowadzania tego typu badań.