Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności we Wrocławiu – na czym polega?

O niepłodności mówimy w przypadku, gdy do ciąży nie dochodzi po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji. W takiej sytuacji jest ok. 20 procent par. Za niepłodność odpowiedzialna jest często zarówno kobieta, jak i mężczyzna. U kobiet częstą przyczyną braku ciąży są zaburzenia jajeczkowania. Mogą one być skutkiem zespołu policystycznych jajników, schorzeń tarczycy, niewydolności układu podwzgórzowo-przysadkowego, hiperprolaktynemii czy nadmiernej masy ciała. Inną częstą przyczyną niepłodności jest niedrożność jajowodów, spowodowana np. zrostami powstałymi po operacjach w jamie brzusznej, endometriozie, przebytych stanach zapalnych. Niekiedy przyczyny braku ciąży w ogóle nie można ustalić – mówi się wtedy o niepłodności idiopatycznej.

W diagnostyce w klinice leczenia niepłodności we Wrocławiu wiodącą rolę odgrywa laparoskopia. Ma ona zastosowanie w przypadku niepłodności o nieustalonej przyczynie lub w przypadku niepłodności o przyczynie jajowodowej lub jajnikowej. Jeśli w pierwszej kolejności zostały wykluczone inne przyczyny tego problemu (zaburzenia endokrynologiczne, choroby genetyczne), laparoskopia staje się przydatnym narzędziem do oceny budowy, położenia i drożności jajowodów, a także lokalizacji ewentualnych zrostów. W laparoskopii możliwe jest usunięcie zmian patologicznych powodujących niepłodność, jak również kauteryzacja jajników – nacięcie otoczki, co ułatwia owulację w przypadku zespołu policystycznych jajników u pacjentek opornych na stymulację farmakologiczną. Laparoskopia jest również metodą, pomagającą zdiagnozować i leczyć wady rozwojowe wewnętrznych narządów płciowych.

Klinika leczenia niepłodności we Wrocławiu – pomożemy Ci

Zabieg laparoskopowy w niepłodności wymaga specjalistycznego sprzętu laparoskopowego, odpowiednio przygotowanej sali operacyjnej i wyszkolonego zespołu operacyjnego. Jest to zabieg wymagający od operatora szczególnej precyzji, aby manipulując mikronarzędziami nie spowodować powikłań u pacjentki planującej zajście w ciążę. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym na stole operacyjnym przypominającym fotel ginekologiczny. Jest on pochylony w ten sposób, że pacjentka znajduje się w tzw. pozycji Trendelenburga, czyli z głową ułożoną nieco niżej niż nogi.

Na początku zabiegu podaje się do jamy brzusznej poprzez specjalną igłę dwutlenek węgla w celu wytworzenia odmy otrzewnowej. Gaz unosi powłoki brzuszne do góry oraz „rozpycha” jelita, pozwalając na wprowadzenie narzędzi laparoskopowych. Następnie poprzez niewielkie, około 10 milimetrowe, kosmetyczne nacięcie w pępku wprowadza się do jamy brzusznej kamerę oraz źródło światła. Na monitorze uzyskuje się kolorowy obraz w znacznym powiększeniu, o bardzo wysokiej rozdzielczości. Poprzez trzy 5-milimetrowe nacięcia ponad spojeniem łonowym wprowadza się do jamy brzusznej dodatkowe mikronarzędzia. Przy ich pomocy usuwa się ewentualne zmiany, mogące być przyczyną niepłodności. Czasami, pod koniec zabiegu, do jamy brzusznej kroplowo wlewa się specjalny płyn, zapobiegający powstawaniu zrostów. Po zakończeniu zabiegu narzędzia z jamy brzusznej usuwa się i wypuszcza wprowadzony uprzednio dwutlenek węgla. Na rany po wprowadzonych narzędziach zakłada się szwy kosmetyczne.

Jak wygląda funkcjonowanie pacjentki po zabiegu? Laparoskopowe leczenie niepłodności

Pacjentka uruchamiana jest około 4-6 godzin po zabiegu leczenia niepłodności, wykonanym w klinice we Wrocławiu. Kilka godzin po zabiegu pacjentka może pić płyny, a po pojawieniu się perystaltyki jelit, może zacząć spożywać lekkostrawne pokarmy. Pacjentka wypisywana jest domu następnego dnia po operacji. Ponieważ dolegliwości bólowe po zabiegu są bardzo niewielkie, stosuje w domu jedynie ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Po zabiegu można powrócić do codziennych zajęć po 3 dniach, a do pełnej aktywności po około 7-10 dniach.


Czas trwania zabiegu
1-2 godziny


Pobyt w klinice
1-2 dni


Znieczulenie
ogólne


Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza
4 tygodnie

Zalecenia przed operacją (karta przygotowania pacjenta)

Od 2 do 5 dni przed zabiegiem należy wykonać poniższe badania laboratoryjne:

 • grupa krwi,
 • morfologia,
 • oznaczenie poziomu K i Na,
 • badanie układu krzepnięcia APTT, PT, INR,
 • oznaczenie na czczo poziomu glukozy w surowicy krwi,
 • badanie ogólne moczu.

Prosimy o stosowanie się do zaleceń:

 1. 7 dni przed zabiegiem nie wolno stosować preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna) lub innych leków przeciwkrzepliwych (np. Acenokumarol).
 2. Przed zabiegiem należy zgolić owłosienie okolicy łonowej.
 3. Ostatni posiłek można spożyć w południe dnia poprzedzającego zabieg.
 4. Płyny pić można do 6 godzin przed zabiegiem.
 5. Proszę przynieść ze sobą wszystkie badania, które były wykonane przed zabiegiem (aktualną cytologię, badania histopatologiiczne, badania USG).

Zalecenia pooperacyjne

Aby leczenie niepłodności przebiegło prawidłowo, zalecamy:

 • prowadzenie oszczędzającego trybu życia i unikanie dużych wysiłków fizycznych przez 7-10 dni,
 • stosowanie diety lekkostrawnej przez 3 dni,
 • samodzielna pielęgnacja ran po wkłuciach preparatem odkażającym i codzienna zmiana naklejonych, jałowych opatrunków,
 • doraźne stosowanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych,
 • zgłoszenie się do lekarza celem usunięcia szwów około 7 dnia po zabiegu,
 • powstrzymanie się od współżycia do czasu kontroli lekarskiej,
 • odebranie po 14 dniach od zabiegu wyników badań histopatologicznych i zgłoszenie się z wynikami do kontroli u lekarza.