Plastyka warg sromowych (labioplastyka)

Plastyka warg sromowych we Wrocławiu – kiedy się ją wykonuje?

Główną funkcją warg sromowych większych jest funkcja ochronna – przykrycie i zamknięcie zewnętrznych narządów płciowych. Zdarza się czasami, że wargi sromowe mniejsze są przerośnięte i dłuższe od warg sromowych większych. W większości przypadków przerost ten nie jest duży i nie powoduje uczucia dyskomfortu pod względem funkcjonalności ani wyglądu. Jeżeli jednak wargi sromowe mniejsze są przerośnięte wyraźnie, może to przeszkadzać zarówno ze względów estetycznych, jak i utrudniać normalne funkcjonowanie. Poprzez redukcję lub zmianę kształtu uzyskujemy optymalne warunki estetyczne i komfort dla pacjentki.

Labioplastyka – zmiana kształtu warg sromowych

Labioplastyka to zabieg kosmetyczno-ginekologiczny, polegający na wykonaniu zmiany kształtu (najczęściej jest to zmniejszenie) warg sromowych większych, mniejszych lub obu warg sromowych jednocześnie.

Do zabiegu tego kwalifikują się pacjentki po ukończonym 18 roku życia, które posiadają za duże, zdeformowane lub asymetryczne wargi sromowe. Często kobiety posiadające taki problem odczuwają dyskomfort nawet przy noszeniu zwykłej bielizny (nie wspominając o noszeniu stringów), niekomfortowo czują się również w stroju kąpielowym, często też przerost warg sromowych przeszkadza podczas uprawiania sportów – na przykład w czasie jazdy na rowerze lub jeździe konnej. Czasami zaburzenia budowy warg sromowych wpływają negatywnie na doznania seksualne pacjentki, w tym dolegliwości bólowe w trakcie współżycia.

Problem ten dotyka wiele kobiet jednakże nie jest poruszany z kilku powodów:

Opis zabiegu labioplastyki we Wrocławiu – jak wygląda pobyt w szpitalu?

Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Czas zabiegu zależy od zakresu wykonywanego zabiegu, obranej techniki zabiegu oraz budowy anatomicznej pacjentki i waha się w granicach 60-90 minut. W zależności od przeprowadzonego rodzaju nacięcia, wyróżniamy 3 podstawowe techniki przeprowadzenia zabiegu:

Plastykę warg sromowych we Wrocławiu przeprowadza ginekolog zajmujący się ginekologią estetyczną, na stole operacyjnym w pozycji ginekologicznej. Przed operacją lekarz dokładnie rysuje linie planowanych cięć chirurgicznych, w taki sposób, aby określić wielkość koniecznych do usunięcia fragmentów tkanek, by wargi sromowe uzyskały oczekiwaną wielkość i wygląd, a powstałe blizny były możliwie niewidoczne i nie przeszkadzały pacjentce. Podczas operacji, oprócz bardzo delikatnego i starannego wykonania, konieczne jest odpowiednie tamowanie krwawienia. Po przeprowadzeniu operacji niezbędne jest kosmetyczne zszycie ran pooperacyjnych. W tym celu używa się szwów rozpuszczalnych bądź nierozpuszczalnych (które po zagojeniu należy usunąć). To, jaki rodzaj materiału będzie użyty do zszycia, zależy zawsze od lekarza i jego doświadczenia. Ból po zabiegu nie jest duży, pacjentki najczęściej mówią tylko o nieprzyjemnym pieczeniu odczuwanym w tych miejscach.

Czas uruchomienia pacjentki po zabiegu zależy od zastosowanego znieczulenia. Po znieczuleniu miejscowym pacjentka uruchamiana jest bezpośrednio po zabiegu, po znieczuleniu rdzeniowym lub ogólnym pacjentka uruchamiana jest około 6 godzin po zabiegu. Po zabiegu pacjentka może pić płyny i może zacząć spożywać lekkostrawne pokarmy. Pacjentka wypisywana jest domu w dniu lub nazajutrz po zabiegu. Dolegliwości bólowe po zabiegu są bardzo niewielkie, w domu można stosować ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Po zabiegu możliwe jest powrócenie do codziennych zajęć, a do pełnej aktywności po około 4-6 tygodniach.


Czas trwania zabiegu
1-2 godziny


Pobyt w klinice we Wrocławiu
1 dzień


Znieczulenie
miejscowe, rdzeniowe lub ogólne


Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza
4 tygodnie

Zalecenia przed operacją (karta przygotowania pacjenta)

Od 2 do 5 dni przed zabiegiem należy wykonać poniższe badania laboratoryjne:

 • grupa krwi,
 • morfologia,
 • oznaczenie poziomu K i Na,
 • badanie układu krzepnięcia APTT, PT, INR,
 • oznaczenie na czczo poziomu glukozy w surowicy krwi,
 • badanie ogólne moczu.

Zasady, które warto przestrzegać przed plastyką warg sromowych:

 1. 7 dni przed zabiegiem nie wolno stosować preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna) lub innych leków przeciwkrzepliwych (np. Acenokumarol).
 2. Przed zabiegiem należy zgolić owłosienie okolicy łonowej.
 3. Ostatni posiłek można spożyć w południe dnia poprzedzającego zabieg.
 4. Płyny pić można do 6 godzin przed zabiegiem.

Zalecenia pooperacyjne

Po wykonaniu labioplastyki, konieczne jest przestrzeganie następujących zaleceń:

 • częste podmywanie się pod bieżącą wodą i stosowania do podmywania się preparatu Tantum Rosa,
 • pielęgnacja krocza preparatem odkażającym (np. Octanisept),
 • unikanie noszenia bielizny przez 2-3 dni po zabiegu,
 • zgłoszenie się do kontroli za około 7 dnia po zabiegu,
 • powstrzymanie się od współżycia przez okres 6 tygodni.