Waginoplastyka

Waginoplastyka we Wrocławiu – na czym polega ten zabieg?

Plastyka pochwy, czyli waginoplastyka, to skorygowanie szerokości pochwy oraz korekcja defektów krocza. Najczęściej decydują się na nią kobiety, u których w wyniku porodu doszło do pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy i krocza. Celem plastyki pochwy jest poprawa jakości życia seksualnego. Plastyka pochwy pozwala kobiecie silniej odczuwać przyjemność płynącą z seksu. Ponadto zbyt szerokie wejście do pochwy sprzyja takim dolegliwościom jak nadmierne upławy i stany zapalne. Zmiany w zakresie narządu rodnego są spowodowane nadmiernym rozciągnięciem mięśni okrężnych pochwy i uszkodzeniem mięśni dna miednicy, co w efekcie przyczynia się do obniżenia się krocza, powiększenia się przedsionka pochwy oraz wejścia do pochwy, mogą być efektem długich i trudnych porodów lub porodów noworodków o dużej masie urodzeniowej, a także ciężkiej pracy fizycznej. Przeprowadzenie operacji plastycznej w takich sytuacjach jest często jedynym możliwym leczeniem.

Plastyka polega na poprawieniu napięcia mięśni pochwy. Ze względu na to, że aż 90 procent kobiet, które rodzą naturalnie doznaje mniejszych lub większych urazów pochwy i ma nacinane krocze, jest to zabieg zyskujący na popularności. Dzięki waginoplastyce kobieta nawet po kilku porodach ma szansę na udany seks. Ważne jest to, by plastykę pochwy wykonywał ginekolog, bo to on ma wiedzę i odpowiednie przygotowanie do wykonywania takich zabiegów. Przebycie plastyki pochwy nie jest przeciwwskazaniem do kolejnej ciąży.

Plastyka pochwy: obniżenie narządu rodnego, obniżenie przedniej i wypadanie tylnej ściany pochwy

Obniżenie narządów płciowych jest spowodowane rozciągnięciem mięśni podtrzymujących pochwę, odbytnicę i pęcherz moczowy, co najczęściej zdarza się po przebytych porodach. Wypadanie macicy, czyli jej przemieszczenie się do pochwy jest spowodowane osłabieniem mięśni miednicy. Jeżeli schorzenie jest bardzo zaawansowane, może nawet dojść do wysunięcia się macicy na zewnątrz. W skrajnych przypadkach dochodzi do tzw. wynicowania pochwy, czyli jakby wywinięcia się jej na lewą stronę. Do genetycznych przyczyn obniżenia narządów płciowych zalicza się wrodzone zaburzenia metabolizmu kolagenu. Zmiany te mogą być efektem długich i trudnych porodów lub porodów noworodków o dużej masie urodzeniowej, a także ciężkiej pracy fizycznej. Przeprowadzenie operacji plastycznej w takich sytuacjach jest często jedynym możliwym leczeniem. Objawy, które mogą wskazywać na obniżenie narządu rodnego są ciągły ucisk, ból w dole brzucha i okolicy krzyża, częste stany zapalne i nawracające infekcje dróg moczowych. Czasami pacjentka sama stwierdza obecność w przedsionku pochwy kulistej zmiany, którą jest obniżająca się przednia ściana pochwy.

Opis zabiegu waginoplastyki – jak wygląda pobyt w klinice we Wrocławiu?

Zabieg zwężenia pochwy jest zabiegiem ginekologii estetycznej. Do etapów tej operacji należą:

Operację przeprowadza ginekolog zajmujący się ginekologią estetyczną, na stole operacyjnym w pozycji ginekologicznej. Przed operacją lekarz dokładnie rysuje linie planowanych cięć chirurgicznych, w taki sposób aby określić wielkość koniecznych do usunięcia fragmentów tkanek. Dzięki zabiegowi uzyskuje się zwężenie pochwy, poprawienie napięcia mięśni dna miednicy oraz podniesienie krocza, czyli odległości pomiędzy przedsionkiem pochwy a odbytem. Istotnym elementem operacji jest odpowiednie odtworzenie mięśni dna miednicy i usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy. Na zewnątrz pozostaje niewielki szew. Zwykle zabieg jest wykonywany w znieczuleniu rdzeniowym lub ogólnym. Rana zewnętrzna na skórze goi się około 7-10 dni. Do całkowitej aktywności ruchowej pacjentka powraca po kilku dniach, zaś do aktywności seksualnej po 6-8 tygodniach.

Czas uruchomienia pacjentki po zabiegu zależy od zastosowanego znieczulenia. Z reguły pacjentka uruchamiana jest około 2-4 godziny po zabiegu. Po zabiegu pacjentka może pić płyny i może zacząć spożywać lekkostrawne pokarmy. Pacjentka wypisywana jest domu tego samego dnia lub nazajutrz po zabiegu. Ponieważ dolegliwości bólowe po zabiegu są bardzo niewielkie, stosuje w domu jedynie ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Po zabiegu można powrócić do codziennych zajęć, a do pełnej aktywności po około 4-6 tygodniach.


Czas trwania zabiegu plastyki pochwy
1-1.5 godziny


Pobyt w klinice
2-3 dni


Znieczulenie
rdzeniowe lub ogólne


Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza
4 tygodnie

Zalecenia przed operacją (karta przygotowania pacjenta)

Od 2 do 5 dni przed zabiegiem należy wykonać poniższe badania laboratoryjne:

  • grupa krwi,
  • morfologia,
  • oznaczenie poziomu K i Na,
  • badanie układu krzepnięcia APTT, PT, INR,
  • oznaczenie na czczo poziomu glukozy w surowicy krwi,
  • badanie ogólne moczu.

Przed zabiegiem plastyki pochwy, prosimy o stosowanie się do następujących zaleceń:

  1. 7 dni przed zabiegiem nie wolno stosować preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna) lub innych leków przeciwkrzepliwych (np. Acenokumarol).
  2. Przed zabiegiem należy zgolić owłosienie okolicy łonowej.
  3. Ostatni posiłek można spożyć w południe dnia poprzedzającego zabieg.
  4. Płyny pić można do 6 godzin przed zabiegiem.

Zalecenia pooperacyjne

Po operacji wskazane jest przestrzeganie zastępujących zaleceń:

  • niedopuszczanie do przepełnienia pęcherza moczowego poprzez częste oddawanie moczu ( co 2 godziny również w nocy) przez 7 dni po zabiegu,
  • częste podmywanie się pod bieżącą wodą i stosowanie do podmywania preparatu Tantum Rosa,
  • pielęgnacja krocza preparatem odkażającym (np. Octanisept),
  • unikanie napinania krocza i pozycji siedzącej przez okres 7 dni,
  • unikanie wysiłków fizycznych i dźwigania przez okres 14 dni,
  • profilaktyka zaparć poprzez doustne stosowanie Lactulozy lub Parafiny,
  • doraźne stosowanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych,
  • powstrzymanie się od współżycia przez okres 6 tygodni,
  • zgłoszenie się do kontroli za około 7 dnia po zabiegu.